[The following information applies to the questions displayed below.]
Textra Polymers produces parts for a variety of small machine manufacturers. Most products go through two operations, molding and trimming, before they are ready for packaging. Expected costs and activities for the molding department and for the trimming department for 2011 follow.
Molding
Trimming
Direct labor hours
52,000
DLH
48,000
DLH
Machine hours
30,500
MH
3,600
MH
Overhead costs
$
730,000
$
590,000
Data for two special order parts to be manufactured by the company in 2011 follow:
1.Exercise 17-6 Part 1
Required
1.
Compute the plantwide overhead rate using direct labor hours as the base.(Round your answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Plantwide overhead rate
2.Exercise 17-6 Part 2
2.
Determine the overhead cost assigned to each product line using the plantwide rate computed in part 1.(Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Textra Polymers produces parts for a variety of small machine manufacturers. Most products go through two operations, molding and trimming, before they are ready for packaging. Expected costs and activities for the molding department and for the trimming department for 2011 follow.
Molding
Trimming
Direct labor hours
52,000
DLH
48,000
DLH
Machine hours
30,500
MH
3,600
MH
Overhead costs
$
730,000
$
590,000
Data for two special order parts to be manufactured by the company in 2011 follow:
Required
1.
Compute a departmental overhead rate for the molding department based on machine hours and a department overhead rate for the trimming department based on direct labor hours.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Department
Overhead rate
Molding
Trimming
2.
Determine the total overhead cost assigned to each product line using the departmental overhead rates from requirement 1.(Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to whole dollar amount. Omit the “$” sign in your response.)
Product
Molding
Trimming
Total overhead
cost
Part A27C
Part X82B
3.
Determine the overhead cost per unit for each product line using the departmental rate..(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Product
Overhead cost
Part A27C
Part X82B
4.Exercise 17-9 Using the plantwide Overhead rate to assess prices L.O. A1, P1
Real Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in their components department. The mechanical systems are combined with the housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and the production support process follow.
Additional production information concerning its two product lines follows.
Required
1.
Using a plantwide overhead rate based on machine hours, compute the overhead cost per unit for each product line.(Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Product
Overhead cost
Model 145
Model 212
2.
Determine the total cost per unit for each products line if the direct labor and direct materials costs per unit are $250 for Model 145 and $180 for Model 212.(Round your intermediate and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Product
Total cost
Model 145
Model 212
3.
Assume if the market price for Model 145 is $800 and the market price for Model 212 is $470, determine the profit or loss per unit for each model.(Input all amounts as positive values. Round your intermediate and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Model 145
Model 212
5.
Exercise 17-13 Using ABC for strategic decisions L.O. P1, P3
Consider the following data for two products of Rowena Manufacturing.
Product A
Product B
Number of units produced
10,000 units
2,000 units
Direct labor cost(@$24 per DLH)
0.20 DLH per unit
0.25 DLH per unit
Direct materials cost
$ 2 per unit
$ 3 per unit
Activity
Overhead costs
Machine setup
$
121,000
Materials handling
48,000
Quality control
80,000
$
249,000
Product A
Product B
Manufacturing cost per unit
2.
Assume if the market price for Product A is $20 and the market price for Product B is $60, determine the profit or loss per unit for each product.(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response. Input all amounts as positive values.)
Product A
Product B
3.
Consider the following additional information about these two product lines. If ABC is used for assigning overhead costs to products, what is the cost per unit for Product A and for Product B?(Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Product A
Product B
Number of setups required for production
10 setups
12 setups
Number of parts required
1 part / unit
3 parts / unit
Inspection hours required
40 hours
210 hours
Product A
Product B
Manufacturing cost per unit
4.1
Determine the profit or loss per unit for each product.(Round your answers to 2 decimal places. Input all amounts as positive values. Omit the “$” sign in your response.)
Product A
Product B
Problem 17-1A Evaluating product line costs and prices using ABC L.O. P3
[The following information applies to the questions displayed below.]
Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these productsfollow.
Additional data from its two production departments follow.
7.Problem 17-1A Part 2
2.
What is the cost per bottle for PowerPunch and SlimLife?(Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
PowerPunch
SlimLife
Average cost per bottle
9.Problem 17-1A Part 4
4.
What is the minimum price that the company should set per bottle of SlimLife?
$0.53 per bottle
$0.86 per bottle
$0.36 per bottle
The price of SlimLife must cover the costs associated with the product, so the minimum price for this product is $0.53 / bottle.
Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.
Do you need an answer to this or any other questions?
About Writedemy
We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.
How It Works
To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will
direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Are there Discounts?
All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.