Chat with us, powered by LiveChat QRB week 1 | Writedemy

QRB week 1

QRB week 1

Instructions
1. You have ten problems – one on each tab of this Excel file.
2. Please show your work in the cells. Use Excel formulas instead of writing the values/answers directly in the cell.
The instructor will then know where you made a mistake and provide you valuable feedback and partial credit (if appropriate).
3. The grey cells are data values which are given (known values). The yellow cells are unknowns and have to be determined.
Total Points: 6

Problem 1

A scale drawing of an office building is not labeled, but indicates 0.25 inch = 5 feet.
On the drawing, one wall measures 2 inches. How long is the actual wall?
Inches Feet
0.25 5
2 =A6*B5/A5
Refer to the Solved Example 5 on Page 166 of your text.

Problem 2

Marcus James purchased 2,500 pounds of produce. Records indicate he purchased 800 pounds of potatoes,
150 pounds of broccoli, and 390 pounds of tomatoes. He also purchased apples. How many pounds of apples
did he purchase?
Total produce 2,500 pounds
Potatoes 800 pounds
Broccoli 150 pounds
Tomatoes 390 pounds
Apples 1,160 pounds
=C5-C6-C7-C8
Refer to the Solved Example 1 on Page 163 of your text.

Problem 3

The formula for the installment price of an item purchased with financing is Installment price = Total of installment payments + Down payment.
The formula can be written in symbols as I = T + D.
Part a Find the installment price I if T = $24,846.38 and D = $2,500.
= +
Installment Price (I) = Total Installment Payments (T) + Down Payment (D)
Part b Find the down payment for an installment loan if the installment price is $13,846.76 and the total of installment payments is $10,673.26.
= +
Installment Price (I) = Total Installment Payments (T) + Down Payment (D)
Part c Find the total installment payments if I = $6,508.72 and D = $2,250.
= +
Installment Price (I) = Total Installment Payments (T) + Down Payment (D)

Problem 4

Wallpaper costs $12.97 per roll and a kitchen requires 9 rolls. What is the cost of the wallpaper needed to paper the kitchen?
Cost $12.97 per roll
Total rolls needed 9
Total cost to paper kitchen $116.73 =Cost*Total rolls needed

Problem 5

Wilson’s Auto, Inc., has 37 employees and a weekly payroll of $10,878. If each employee
makes the same amount, how much does each make?
Total no. of employees 37
Total weekly payroll $10,878
Earnings per employee $249 =Total weekly payroll/Total no. of employees

Problem 6

Jacob Kennedy borrowed $30,000 to start up his consulting business. The loan had a simple interest
rate of 6.2% for 3 years. Use the formula I = PRT to find the amount of interest he will pay on the loan.
I = interest; P = principal; R = rate (expressed as a decimal 0.062); T = time in years
Principal (P)
Interest (R) 6.2
Time (T) 3 years
Simple Interest (I) =P*R*T

Problem 7

A car odometer increased from 37,580.3 to 42,719.6. What was the increase?
New Value 42,719.6
Original Value 37,580.3
Amount of increase 5,139.3 =New value – Original Value
Absolute Change

Problem 8

A number decreased from 486 to 104. Find the amount of decrease.
New Value 104
Original Value 486
Amount of change 382 =New value – Original Value
Absolute Change

Problem 9

A number increased from 224 to 336. Find the percent of increase.
New Value 336
Original Value 224
Amount of increase 112 Absolute Change
Percentage increase 50.0% =Absolute Change/Original Value
Relative Change

Problem 10

A number decreased from 250 to 195. Find the rate of decrease.
New Value 195
Original Value 250
Amount of change 55 Absolute Change
Percentage change 22.0% =Absolute Change/Original Value
Relative Change

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.

Do you need an answer to this or any other questions?

About Writedemy

We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.

How It Works

To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Are there Discounts?

All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Hire a tutor today CLICK HERE to make your first order