29 Jun Question 141. Luanna Inc. manufactures game consol
Question
141. Luanna Inc. manufactures game consoles. Some of the company’s data was misplaced. Use the following information to replace the lost data.
.jpg”>
The amount D is:
A. $26,920.
B. $33,720.
C. $35,620.
D. $42,450.
142. Joe Malay received the following report on the Division’s operation for the month of August: Direct labor rate variance = $25,000 unfavorable. Direct labor efficiency variance = $70,000 (?) The standard calls for 3 direct labor hours per unit of output at $28 per labor hour. The standard direct labor hours for the units manufactured is 20 percent more than the total direct labor hours actually worked in August. What were the total standard hours allowed for the units manufactured in August?
A. 10,000.
B. 12,000.
C. 12,500.
D. 15,000.
E. 15,625.
143. Joe Malay received the following report on the Division’s operation for the month of August:
Direct labor rate variance = $25,000 unfavorable. Direct labor efficiency variance = $70,000 (?) The standard calls for 3 direct labor hours per unit of output at $28 per labor hour. The standard direct labor hours for the units manufactured is 20 percent more than the total direct labor hours actually worked in August. What was the average direct labor hourly rate the Division paid in August?
A. $24.00.
B. $26.00.
C. $28.00.
D. $30.00.
E. $31.25.
144. Joe Malay received the following report on the Division’s operation for the month of August:
Direct labor rate variance = $25,000 unfavorable. Direct labor efficiency variance = $70,000 (?) The standard calls for 3 direct labor hours per unit of output at $28 per labor hour. The standard direct labor hours for the units manufactured is 20 percent more than the total direct labor hours actually worked in August. How many units of the product were produced in August?
A. 4,000.
B. 4,250.
C. 4,500.
D. 4,750.
E. 5,000.
145. Machine Builders Inc. adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system. The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: Materials: (4 kilograms x $10.00 per kilogram) $40.00/unit. Labor: (4 hours x $18.00 per hour) $72.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for July:
.jpg”>
The actual direct materials purchase price per kilogram in July was:
A. $8.80.
B. $9.90.
C. $10.00.
D. $10.10.
E. $11.80.
146. Machine Builders Inc. adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system. The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: Materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit; labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for July:
.jpg”>
The actual total cost of direct materials used in production during July was:
A. $282,150.
B. $287,850.
C. $297,000.
D. $300,000.
E. $303,000.
147. Machine Builders Inc. adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system. The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit; labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for July:
.jpg”>
The direct materials usage variance for July was:
A. $3,000 favorable.
B. $43,000 favorable.
C. $12,000 unfavorable.
D. $15,000 unfavorable.
148. Machine Builders Inc. adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system. The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: Materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit; labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for July:
Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.
About Writedemy
We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.
How It Works
To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Are there Discounts?
All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.
