Chat with us, powered by LiveChat Question 81. Europa Company manufactures only one product. Presented below is direct labor information for November. | Writedemy

Question 81. Europa Company manufactures only one product. Presented below is direct labor information for November.

Question 81. Europa Company manufactures only one product. Presented below is direct labor information for November.

Question
81. Europa Company manufactures only one product. Presented below is direct labor information for November.

.jpg”>

The direct labor flexible-budget variance is:

A. $26,624.00 unfavorable.

B. $31,948.80 unfavorable.

C. $39,936.00 favorable.

D. $71,884.80 favorable.

E. $103,833.60 favorable.

82. Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:

.jpg”>

The actual direct materials purchase price per kilogram is:

A. $11.80.

B. $11.96.

C. $12.04.

D. $12.20.

E. $12.50.

83. Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:

.jpg”>

The actual total cost of direct materials used in production is:

A. $458,068.

B. $459,862.

C. $461,132.

D. $462,938.

E. $478,400.

84.Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:

.gif”>

The direct materials usage variance for December is:

A. $1,800 unfavorable.

B. $1,800 favorable.

C. $59,400 unfavorable.

D. $59,400 favorable.

85. Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:

.jpg”>

The direct labor rate variance for December is:

A. $1,590 favorable.

B. $5,650 favorable.

C. $7,790 unfavorable.

D. $24,410 unfavorable.

E. $59,410 unfavorable.

86. Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:

.jpg”>

The direct labor efficiency variance for December is:

1 $1,590 favorable.

2 $5,650 favorable.

3 $7,240 unfavorable.

4 $59,410 unfavorable.

87. Shade Company adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for direct labor and direct materials for its single product are as follows: Materials (5 kilograms x $12.00 per kilogram) = $60.00/unit. Direct labor (3.5 hours x $20.00 per hour) = $70.00/unit. All materials were issued at the beginning of processing. The oper

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.

Do you need an answer to this or any other questions?

About Writedemy

We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.

How It Works

To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Are there Discounts?

All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Hire a tutor today CLICK HERE to make your first order