A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 15,000 defective units that cost $6.00 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $2.50 each, or they can be reworked for $4.50 each and then sold for the full price of $9.00 each. If the units are sold as is, the company will also be able to build 15,000 replacement units at a cost of $6.00 each, and sell them at the full price of $9.00 each.
(1)
What is the incremental income from selling the units as scrap?(Omit the “$” sign in your response.)
Incremental income
$
(2)
What is the incremental income from reworking and selling the units?(Omit the “$” sign in your response.)
Incremental income
$
(3)
What must the company decide?
The units should not be reworked
re5-02-2012
2.Exercise 23-4 Decision to accept additional business or not L.O. A1
Feist Co. expects to sell 200,000 units of its product in the next period with the following results.
Sales (200,000 units)
$
3,000,000
Costs and expenses
Direct materials
400,000
Direct labor
800,000
Overhead
200,000
Selling expenses
300,000
Administrative expenses
514,000
Total costs and expenses
2,214,000
Net income
$
786,000
The company has an opportunity to sell 20,000 additional units at $12 per unit. The additional sales would not affect its current expected sales. Direct materials and labor costs per unit would be the same for the additional units as they are for the regular units. However, the additional volume would create the following incremental costs: (1) total overhead would increase by 15% and (2) administrative expenses would increase by $86,000.
Calculate the combined total net income if the company accepts the offer to sell additional units at the reduced price of $12 per unit. (Leave no cells blank – be certain to enter “0” wherever required. Input all amounts as positive values. Omit the “$” sign in your response.)
3.
Exercise 23-6 Make or buy decision L.O. A1
Santos Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.40 per unit. This cost is based on a normal production rate of 50,000 units per year. Variable costs are $1.50 per unit, fixed costs related to making this part are $50,000 per year, and allocated fixed costs are $45,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Santos is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $2.70 per unit guaranteed for a three-year period.
Calculate the total incremental cost of making 50,000 units. (Omit the “$” sign in your response.)
Total incremental cost
Calculate the total incremental cost of buying 50,000 units. (Omit the “$” sign in your response.)
Total incremental cost
Should the company continue to manufacture the part, or should it buy the part from the outside supplier?
4.Exercise 23-8 Sell or process decision L.O. A1
Cantrell Company has already manufactured 20,000 units of Product A at a cost of $20 per unit. The 20,000 units can be sold at this stage for $500,000. Alternatively, the units can be further processed at a $300,000 total additional cost and be converted into 4,000 units of Product B and 8,000 units of Product C. Per unit selling price for Product B is $75 and for Product C is $50.
1.
Calculate the Incremental Net Income (or loss) if processed further.(Negative amount should be indicated by a minus sign. Omit the “$” sign in your response.)
Incremental net income (or loss)
2.
Indicate whether the 50,000 units of Product A should be processed further or not.
5.Exercise 23-12 Sales mix determination and analysis L.O. A1
Bethel Company owns a machine that can produce two specialized products. Production time for Product TLX is two units per hour and for Product MTV is five units per hour. The machine’s capacity is 2,200 hours per year. Both products are sold to a single customer who has agreed to buy all of the company’s output up to a maximum of 3,750 units of Product TLX and 2,000 units of Product MTV. Selling prices and variable costs per unit to produce the products follow.
Product TLX
Product MTV
Selling price per unit
$
12.50
$
7.50
Variable costs per unit
3.75
4.50
1.
Determine the company’s most profitable sales mix.
Product TLX
Product MTV
2.
Determine the contribution margin that results from that sales mix.(Do not round your cost per unit rate, round your intermediate and final answer to the nearest dollar amount. Omit the “$” sign in your response.)
Contribution margin
Problem 23-6A Analysis of possible elimination of a department L.O. A1
[The following information applies to the questions displayed below.]
Home Decor Company’s management is trying to decide whether to eliminate Department 200, which has produced losses or low profits for several years. The company’s 2011 departmental income statement shows the following.
In analyzing whether to eliminate Department 200, management considers the following:
a.
The company has one office worker who earns $1,200 per week, or $62,400 per year, and four sales clerks who each earn $1,000 per week, or $52,000 per year.
b.
The full salaries of two salesclerks are charged to Department 100. The full salary of one salesclerk is charged to Department 200. The salary of the fourth clerk, who works half-time in both departments, is divided evenly between the two departments.
c.
Eliminating Department 200 would avoid the sales salaries and the office salary currently allocated to it. However, management prefers another plan. Two salesclerks have indicated that they will be quitting soon. Management believes that their work can be done by the other two clerks if the one office worker works in sales half-time. Eliminating Department 200 will allow this shift of duties. If this change is implemented, half the office worker’s salary would be reported as sales salaries and half would be reported as office salary.
d.
The store building is rented under a long-term lease that cannot be changed. Therefore, Department 100 will use the space and equipment currently used by Department 200.
e.
Closing Department 200 will eliminate its expenses for advertising, bad debts, and store supplies; 70% of the insurance expense allocated to it to cover its merchandise inventory; and 25% of the miscellaneous office expenses presently allocated to it.
6.
Problem 23-6A Part 1
Required:
1.
Complete the three-column report that lists items and amounts for (a) the company’s total expenses (including cost of goods sold)—in column 1, (b) the expenses that would be eliminated by closing Department 200—in column 2, and (c) the expenses that will continue—in column 3.(Leave no cells blank – be certain to enter “0” wherever required. Omit the “$” sign in your response.)
7.Problem 23-6A Part 2
2.
Complete the forecasted annual income statement for the company re
Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.
Do you need an answer to this or any other questions?
About Writedemy
We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.
How It Works
To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will
direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Are there Discounts?
All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.