22 Jul WHAT WAS THE COST OF GOODS SOLD?
At the end of January Mineral Labs had an inventory of 965 units which cost 13 perunit to produce. Show more At the end of January Mineral Labs had an inventory of 965 units which cost 13 perunit to produce. During february the company produced 1850 unit at a cost of 17 per unit. If the firm sold 2750 units in february What was the cost of goods sold? if the firm sold 2750 units in February what was the cst of goods sold? MATERIAL-5 perunit LABOR 3 per unnit OVERHEAD 1 per unit begininning inventory at these costs on july 1 was 3450 units. from july 1 to december 1 2014 Beil produced 12900 units. these units had a material cost of 4 labor of 6 and overhead of 3 per unit. Beil uses LIFO. Assuming that Beil sold 14800 units during the last 6 months of the year at 18 each what is its gross profit what is the value of ending inventory Show less
Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE. To make an Order you only need to click Ask A Question and we will direct you to our Order Page at WriteDemy. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Fill in all the assignment paper details that are required in the order form with the standard information being the page count, deadline, academic level and type of paper. It is advisable to have this information at hand so that you can quickly fill in the necessary information needed in the form for the essay writer to be immediately assigned to your writing project. Make payment for the custom essay order to enable us to assign a suitable writer to your order. Payments are made through Paypal on a secured billing page. Finally, sit back and relax.
About Writedemy
We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.
How It Works
To make an Order you only need to click on “Order Now” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
Are there Discounts?
All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.
